předchozí kapitola

5. Shrnutí

Znovu zdůrazníme, že renju je hra a je v popředí celé rodiny populárních her. Zde jsou některé z oblíbených her, které pravděpodobně znáte.

Piškvorky. Hraje se na čtverečkovaném papíře bez omezení prostoru. Ke hře se nepoužívají kameny, ale do čtverečků se zakreslují kolečka a křížky. Tato hra je velmi oblíbená mezi studenty.

Gomoku. Je stejná hra jako piškvorky, ale hraje se s kameny na desce 19x19 nebo 15x15. Přesah není považován za vítězství pro žádného z hráčů. Tato hra se hraje po celém světě. Pravidelně se v ní pořádají světová mistrovství počítačových programů. V letech 1981-1982 se v rámci prvního Mistrovství světa v korespondenčním renju uskutečnil i turnaj v Gomoku a zúčastnili se jej hráči z Bulharska, Dánska, Kanady, Sovětského Svazu, Spojených států, Švédska a Japonska. Vítězem se stal Yoninori Otsuka (Japonsko).

Gomoku se zakázaným centrálním čtvercem. Tato hra se hraje stejně jako gomoku na desce 15x15, ale druhý tah černého (tzn. třetí tah hry) se hraje mimo body centrálního čtverce 5x5. Tato hra byla vytvořena v roce 1920 v Japonsku. Nyní je oblíbená v Rusku a Švédsku. V letech 1982-1983 se tato hra hrála v rámci druhého Mistrovství světa v korespondenčním renju a zúčastnili se jí hráči z Bulharska, Sovětského Svazu, Československa, Švédska a Japonska. V Rusku se této hře říká „volné renju“. (V Čechách se s ní setkáme pod označením „dlouhé pro“- pozn. překl.).

Gomoku se společným středovým kamenem. Hra se hraje se stejnými pravidly jako gomoku, na desce 15x15, ale barva prvního kamene se mění v závislosti na tom, kdo je na tahu, pokud je na tahu černý, považuje se první kámen za černý a naopak. Autorem této hry je K. Kotsev (Bulharsko).Tato hra se zatím nestala oblíbenou.

Šest v řadě. Pravidla hry jsou stejná jako v piškvorkách, ale cílem je postavit šest v řadě, tj. nepřerušenou řadu šesti kamenů. Tato hra se neujala.

3D Gomoku. Hraje se podle pravidel gomoku, ale prostorově. Cílem je vytvořit pětku v diagonální, vododovné nebo svislé řadě na ploše a v prostoru. Hra se ještě nestala populární.

Gomokynarabe. Hraje se na desce 15x15. Cílem hry je postavit pětku. Žádnému hráči není dovolena vidlička 3x3; každý hráč má na hru pouze 35 kamenů; pokud černý nevytvoří pětku dříve, než mu dojdou kameny, prohrává. Tato hra je velmi populární v Japonsku.

Staré renju. Hraje se na desce 19x19. Pro černého je zakázána pouze vidlička 3x3 (ostatní jsou povoleny). Tato hra byla officiálním sportem před přijetím současných pravidel renju v roce 1936.

Pente. Hraje se na desce 19x19. Hráč, který jako první postaví pětku, vyhrává hru. Existuje ještě jeden způsob vítězství, který připomíná pravidla Go. Jedná se o to, že pokud hráč uzavře dva soupeřovy kameny z obou konců, je tento „pár“ odstraněn z desky (-„sežrán“) Prakticky je možné vyhrát po získání pěti „sežrání“. Tato hra je velmi oblíbená v USA, kde se jako výhra počítá i přesah a třetí tah se hraje mimo centrální čtverec 5x5. Ve skutečnosti je americké pente zjednodušenou variantou hry „ninuki-renju“, která se hrála v letech 1900-1940 v Japonsku.

Tak, právě jste dočetli tuto knihu pro začátečníky. Pokud jste si oblíbili renju, pak jistě máte nějaké otázky. Na některé z nich najdete odpověď po opětovném přečtení této knihy. Ostatní budou potřebovat prokonzultovat se zkušenými hráči renju, které vždy najdete v nejbližším piškvorkovém (renju) klubu.

Přejeme vám spousty úspěchů v renju!


 
 
 
 
 
 
 

Český překlad (r.2008): Monika Zowadová; spolupracovali: Jan Purkrábek, Eva Petláková

© 2009 Olsava