předchozí kapitola

3.2 Poziční tahy


Narozdíl od čtyřek, trojek a fukumi je POZIČNÍ TAH (Yobi - jap.)tah, který zesiluje pozici a není přímou metodou útoku.

Upozornění! Poziční tah můžeme použít tehdy, když soupeř nemá vlastní výhru pomocí VCF, trojek nebo fukumi.

Definici pozičního tahu vyjasníme na níže uvedených příkladech. Diagramy 17-1 a 17-2 zobrazují dvě varianty útoku černého ze stejné počáteční pozice. Navíc, tyto pokusy stojí černého jeho strategickou výhodu. Diagram 17-3 ukazuje právě „chladný“ poziční tah -1- pro tuto pozici. V dané pozici tento skvělý tah vytvoří dvě nekřížící se vítězství na odlišných stranách.

diagram

vlevo: Diagram č.17-1, vpravo: Diagram č.17-2

diagram

Diagram č.17-3

Na diagramu 18 vytváří poziční tah 1 základ pro útok černého, třebaže nechá bílému spousty zdánlivé obrany. Poziční tahy použité v diagramech 17 a 18 jsou nazývány semifukumi, protože vytváří příležitosti k vítězství pomocí série trojek.

diagram

Diagram č.18

Zvláštní druh pozičního tahu je zahrán do prostoru, kdy hráč umístí kámen daleko od kamenů soupeře, vytvářejíc početní převahu na dané straně.

Upozornění! Je přípustné používat další druhy pozičních tahů pouze tehdy, když soupeř nemá vítězství přes trojky.

A navíc jedno doporučení pro výběr umístění pozičního tahu: nejúčinnější je, když propojuje rozdílné strany pro potenciální útok. (Diagram 17)

Rada pro začátečníky: správné umístění pozičního tahu je konečné stadium útočných dovedností hráče renju. Neexistují žádné hotové návody na naučení se tohoto umění a rozvíjení intuice pro správnýčas a místo na jeho vytvoření, kromě jednoho, hraj více, přemýšlej nad hrou a rozebírej všechny pozice.

následující kapitola


 
 
 
 
 
 
 

Český překlad (r.2008): Monika Zowadová; spolupracovali: Jan Purkrábek, Eva Petláková

© 2009 Olsava