předchozí kapitola

1.1 Pravidla renju

Tato příručka je určena začátečníkům. Autoři však doufají, že i pokročilí zde najdou něco, co je zaujme.

Proč je tato hra tak přitažlivá?

V prvé řadě je to tím, že má velmi jednoduchá pravidla - vytvořit pět v řadě je zdánlivě snadné. Nenáročné vybavení pro hru (lze dokonce hrát jen s perem a listem papíru) je dalším důvodem, proč tato hra chytila za srdce lidi různého věku a profese. Ale jak poznávání hry pokračuje, otevírají se nám tu nové a zcela nečekané situace.

- „Není nic lehčího, než hrát tuto hru.“, vykřikne začátečník poté, co odehraje několik her.
- „Není nic těžšího“, řekl by mistr...

… a bude mít pravdu. Ve skutečnosti je umění pokládání kamenů v renju jednodušší, než v jiných logických hrách. Objevováním bohatosti hry krůček po krůčku však člověk sám uvidí, že v rafinovanosti renju v ničem neustupuje žádné jiné logické hře. Náhlé změny situací, množství možných tahů, důkladně promyšlené útoky a rychlé protiútoky, krása závěrečného tahu - to je to, co přitahuje pravého mistra renju.

Jen v krátkosti, pravidla renju jsou následující:

1. Dva hráči, jeden za druhým ,umísťují kameny bílé a černé barvy na průsečíky prázdné hrací desky, která se skládá z 15 vodorovných a 15 svislých čar. Černý položí úvodní tah do středu desky.

2. Vítězem je ten hráč, který jako první vytvoří „pět v řadě“ (nepřerušenou vodorovnou, svislou nebo šikmou (diagonální) řadu pěti kamenů stejné barvy).

3. K remíze dojde tehdy, myslí-li si hráči, že není ani vítěze ani poraženého (např. deska je plná kamenů). Jakýkoliv hráč, který není schopen udělat tah, může odmítnout umístit kámen na desku. Pokud oba hráči odmítnou umístit své kameny na desku, hra končí remízou.

4. Vzhledem k tomu, že černý zahajuje hru, není mu dovoleno vytvořit jedním tahem dvě „trojky“, dvě „čtyřky“, nebo přesah (to znamená více, než 5 kamenů v řadě) pod hrozbou prohry. Tyto zákazané kameny se v renju nazývají FAULY.

5. Bílý nemá žádné zakázané tahy. Může postavit přesah a vyhrát. Přesné definice a vysvětlení termínů najdete v následující kapitole.


následující kapitola  
 

 
 
 
 
 

Český překlad (r.2008): Monika Zowadová; spolupracovali: Jan Purkrábek, Eva Petláková

© 2009 Olsava